Konsolidacja zadłużenia to tak naprawdę kredyt, który otrzymujemy od danego banku na spłatę swoich zobowiązań finansowych. Możemy poświęcić uzyskane środki na połączenie kredytów gotówkowych lub ratalnych, limitów na karcie bądź rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym lub po prostu przeznaczyć go na spłatę hipoteki. W zależności od aktualnej sytuacji finansowej, a właściwie od rodzaju zobowiązania, które muszą uregulować, klienci mają do dyspozycji kredyt konsolidacyjny gotówkowy lub kredyt konsolidacyjny hipoteczny. W jaki sposób należy się o nie ubiegać?

Dokładna analiza dostępnych ofert

Podobnie jak w przypadku kredytów i pożyczek w banku, zanim podejmiemy decyzję o konsolidacji, warto zbadać jakie produkty są dostępne na rynku, nie wzorując się jedynie na reklamach w mediach. W tym celu pomogą specjalnie przygotowane rankingi kredytów konsolidacyjnych. Te wykonane profesjonalnie zawierają wszelkie niezbędne dane, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania konsolidacji swojego zadłużenia. Są to przede wszystkim:

  • wartość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO)
  • wysokość prowizji i marży
  • długość okresu spłaty
  • maksymalna kwota kredytu lub pożyczki
Kobieta notuje coś w swoim notesie
Pierwszym krokiem powinna być analiza dostępnych ofert kredytów konsolidacyjnych

Te informacje ujęte w podsumowaniu kredytów konsolidacyjnych pozwolą nam dostrzec zalety jedynych produktów oraz wady innych. Dzięki prawidłowo skonstruowanemu rankingowi możemy znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny.

Dokumenty potrzebne do konsolidacji

Do procesu ubiegania się o kredyt konsolidacyjny niezbędne są dokumenty, które zwykle potrzebne są także przy tradycyjnych kredytach lub pożyczkach w banku. Jednak z uwagi na to, że celem konsolidacji jest połączenie aktualnie spłacanych przez klienta zobowiązań, dochodzą także umowy na posiadane obecnie kredyty lub pożyczki.

Mężczyzna podpisuje umowę
Do ubiegania się o kredyt konsolidacyjne potrzebnych jest nieco więcej dokumentów

By aplikować o kredyt konsolidacyjny należy przygotować:

  • dowód osobisty
  • dokumenty o zatrudnieniu, uzyskiwanych dochodach: umowa o dzieło, umowa o pracę, prowadzenie działalności gospodarczej, świadczenia z tytułu renty lub emerytury itp.
  • oryginały zawartych umów z innymi bankami na posiadane kredyty lub pożyczki (konsolidacja chwilówek nie jest obsługiwana przez instytucje z sektora bankowego)
  • dokumenty potwierdzające spłaty tychże zobowiązań z ostatnich miesięcy

Pamiętajmy, że potencjalni klienci są obowiązkowo sprawdzani w bazach biur informacji gospodarczej i kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny online

Aby maksymalnie skrócić procedurę kredytowania, banki oferują wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny przez internet. Jest to znacznie wygodniejsze niż tradycyjne metody ubiegania się o nowe zobowiązanie finansowe. Klient musi wypełnić specjalnie przygotowany wniosek online. Umieszcza w nim niezbędne informację dotyczące uzyskiwanych dochodów oraz posiadanych kredytów lub pożyczek. Po otrzymaniu wypełnione wniosku, konsultant kredytowy danego banku kontaktuje się z wnioskodawcą. Przedstawia specjalnie dla niego przygotowaną ofertę kredytu konsolidacyjnego po wstępnym zbadaniu zdolności kredytowej klienta.

Mężczyzna korzysta z laptopa
Kredyt konsolidacyjny online to wstępna decyzja kredytowa w krótszym czasie

Doradca kredytowy oznajmi nam, jaką możemy uzyskać maksymalną kwotę kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście umowę na to zobowiązanie finansowe jesteśmy zobowiązani podpisać już w danej placówce bankowej. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada przepływ środków na konto klienta nawet po 24 godzinach od chwili podpisania umowy. Jest to zatem, znacznie szybsza procedura niż w przypadku tradycyjnych kredytów w banku.