Z uwagi na mnogość oferty kredytów i pożyczek konsolidacyjnych często ciężko nam wybrać tą najlepszą opcję. Banki, które reklamują swoje produkty, podają ich zalety i gubimy się w tym wszystkim jak we mgle. Jedne oferują atrakcyjne oprocentowanie nominalne, inne zaś niską prowizję. Czy najlepszy kredyt konsolidacyjny to tani kredyt? Czy może są jeszcze inne czynniki, które wyróżniają dobrą konsolidację.

Kobieta trzyma w palcach ciastko, które zamierza zjeść
Jak wybrać ten jedyny, najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Sposób na zlezienie najlepszej opcji konsolidacji

Oczywiście nie da się jednoznacznie stwierdzić, że dane zobowiązanie to najlepszy kredyt konsolidacyjny. Gdyby tak w istocie było, to zapewne klienci zawierali by umowy z jedną instytucja z sektora bankowego, które takowy produkt oferuje. Jednak jak dobrze wiem, każdy bank chce zarobić na konsumencie, dlatego stosuje w swoim marketingu przeróżne chwyty mające za zdania zainteresować klientów ofertą jego kredytu lub pożyczki. Co wyróżnia dobry kredyt konsolidacyjny:

  • niewygórowany wskaźnik Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania (RRSO), gdyż to on przede wszystkim decyduje o koszcie samego kredytu. Im jest wyższy, tym drożej będzie płacili za swoje zobowiązanie kredytowe. Najtańszy kredyt konsolidacyjny ma właśnie stosunkowo niski parametr oprocentowania rzeczywistego czyli RRSO. Niestety by doszukać się ile naprawdę wynosi jesteśmy zmuszeni skupić swoją uwagę na tym, co jest wypisane drobnym druczkiem na danej stronie internetowej banku. Banki promują niskie oprocentowanie nominalne, które zwykle jest wypisane na samym początku, wytłuszczonym drukiem, a nie RRSO. Poniższa tabela stanowi porównanie wskaźników RRSO kredytów konsolidacyjnych gotówkowych w największych komercyjnych bankach Polski
BankReprezentatywny przykładRRSO [%]
logo eurobank38 200 zł na 84 miesiące21,27
logo mBank53 900 na 84 miesiące13,82
logo banku BGŻ BNP Paribas37 600 na 80 miesięcy9,43
logo banku credit agricole50 000 na 119 miesięcy9,5
logo Nest Bank25 000 na 40 miesięcy12,4
logo Deutsche Bank40 000 na 72 miesiące10,32
logo Getin Bank25 400 na 77 miesięcy16,7
logo Alior Bank76 600 na 110 miesięcy10,26
logo Banku Pocztowego 51 578,71 na 60 miesięcy15,66
logo banku PKO SA24 793,39 na 60 miesięcy16,44
logo t-mobile usługi bankowe52 141 na 90 miesięcy9,81
  • długość okresu kredytowania- zwykle najlepszy kredyt konsolidacyjny posiada odpowiednio długi okres spłaty, taki by był konkurencyjny od dotychczasowych stanowiących czas na spłatę konsolidowanych zobowiązań. Bowiem jeśli zostanie on odpowiednio wydłużony, nasza comiesięczna rata kredytu będzie odpowiednio niższa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że im dłuższy okres spłaty zobowiązania konsolidacyjnego, tym niższy wskaźnik RRSO.
  • maksymalna kwotę kredytu – choć jest to dla nas istotna informacja, cecha ta nie ma aż tak dużego znaczenia jak poprzednie, z wyjątkiem kredytów konsolidacyjnych hipotecznych. Niektóre banki oferują tego rodzaju rozwiązania do kwoty wynoszącej 90% nieruchomości, co oznacza, że nie wymagają dużego wkładu własnego w odróżnieniu do tych placówek, które proponują kredyt stanowiący 60-70% zabezpieczenia.
  • możliwość ubiegania się o kredyt konsolidacyjny online, co znacznie skraca całą procedurę aplikowania o dane zobowiązania finansowe. Tym samym ułatwia nam znalezienie najdogodniejszej opcji kredytu

Wymienione cechy tylko wspólnie zagwarantują sukces przy wyborze kredytu konsolidacyjnego. Choć reguła najlepszy kredyt konsolidacyjny to jednocześnie najtańszy kredyt jest jak najbardziej wierna rzeczywistości.