Konsolidacja to rozwiązanie, które umożliwia fuzję różnych zobowiązań finansowych. Banki proponują nam ich spłatę za pomocą jednego kredytu a tym samym jednej comiesięcznej raty. Dzięki konsolidacji możemy połączyć zarówno kredyty gotówkowe jak i ratalne, pożyczki oraz większe zobowiązania, jak choćby kredyt mieszkaniowy lub pożyczka hipoteczna. Ponadto istnieje opcja uzyskania gotówki na dowolny cel, której wysokość jest w głównej mierze uzależniona od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Konsolidacja stanowi oparcie dla kredyto- i pożyczkobiorców, dzięki któremu nie muszą oni spłacać wielu rat przez co koszt obsługi kredytu jest niższy.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy

Mężczyzna siedzi na fotelu i trzyma banknoty dwudziestozłotowe
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to możliwość łączenia różnego rodzaju kredytów i pożyczek bez zabezpieczenia

Tego rodzaju zobowiązanie finansowe oferowane jest osobom, które aktualnie spłacają wiele kredytów i pożyczek lecz nie są one zabezpieczone hipoteką. Wnioskodawca może ubiegać się o określoną kwotę kredytu, która maksymalnie wynosi od 120 000 do 200 000 złotych. Klienci wraz z podpisaniem umowy konsolidacyjnej zyskują możliwość wnioskowania o dodatkową gotówkę, którą mogą przeznaczyć na dowolny cel. Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego gotówkowego wynosi najczęściej od 7 do 10 lat. Takie zobowiązanie finansowe nie wymaga żadnych zabezpieczeń.

By ubiegać się o kredyt konsolidacyjny gotówkowy należy przygotować następujące dokumenty:

  • dowód osobisty
  • zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów z tytułu umowy o pracę, dzieło, świadczenia (lub waloryzację świadczeń) z tytułu renty lub emerytury lub o prowadzeniu działalności gospodarczej – każdy bank posiada swoje wymagania dotyczące tego rodzaju zaświadczeń, przy czym należy liczyć się z tym, że gdy w danym banku nie posiadamy otwartego rachunku, wówczas należy dostarczyć także wyciągi z własnego konta potwierdzające nasz dochód
  • dokumenty stanowiące oryginały umów kredytowych i pożyczkowych oraz poświadczające ich spłatę

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

W przypadku tej opcji niezbędne będzie zabezpieczenie kredytu, a jest to nieruchomość, na którą nałożona została hipoteka. Wysokość kredytu konsolidacyjnego hipotecznego stanowi zwykle określony procent danego zabezpieczania i miesić się z reguły w granicach od 70 do 90%. Okres spłaty jest znacznie dłuższy niż okres kredytowania konsolidacji gotówkowej i może sięgać do 35 lat. Oczywiście głównym celem danego zobowiązania jest spłata hipoteki, ale kredytobiorca może również pozostałą część kredytu przeznaczyć na inny dowolny cel jak uregulowanie pozostałych kredytów i pożyczek, które będą łączone z samym kredytem mieszkaniowym. Niektóre banki oferują także kredyt konsolidacyjny hipoteczny z dodatkową gotówką. Procedura ubiegania się o ten rodzaj zobowiązania jest niemal taka sama jak w przypadku łączenia kredytów i pożyczek gotówkowych. Ponadto procedurę wnioskowania można załatwić online, gdyż kredyt konsolidacyjny dostępny jest także przez internet.