Analizy zadłużenia Polaków w roku 2016 ujawniły, że ponad 2 miliony mieszkańców naszego kraju ma problem z terminowym zwrotem zobowiązania finansowego. Zgodnie z prognozami jest to tendencja wzrastająca. Szczegółowe badania oparte na danych z biur informacji gospodarczej wykazały, że już co trzecia osoba w granicy wiek 30-39 lata posiada zaciągnięty kredyt lub pożyczkę. Taka sytuacja może być spowodowana tym, że takie produkty finansowe jak kredyty gotówkowe czy popularne w internecie pożyczki chwilówki są szeroko dostępne. Dodatkowo dzięki sprawnemu systemowi rejestracji dłużników dysponujemy coraz rzetelniejszymi danymi na temat stopni zadłużenia Polaków. Choć liczby te wydają się przetłaczające, młodzi ludzie często nie mają innego wyjścia i pożyczają pieniądze na bieżące potrzeby. Wymusza to przede wszystkim konsumpcyjny tryb życia i drogi rynek mieszkaniowy. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest spłacanie wielu kredytów lub pożyczek, co może skończyć się poważnymi problemami finansowymi. Bardzo łatwo bowiem zaburzyć własny domowy budżet i utracić płynność finansową.

Mężczyzna trzyma w dłoni kompas
Często obieramy zły kierunek i nie radzimy sobie ze spłatą kredytów

Na czym polega kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja długu to nic innego jak połączenie zaciągniętych kredytów i pożyczek w jedno zobowiązanie finansowe. W procesie tym stopa procentowa zostaje ujednolicona, podobnie same warunki kredytowania. Natomiast okres spłaty zobowiązania jest odpowiednio wydłużony. Taka fuzja kredytów proponowana głównie przez banki dotyczy tylko tych długów, które konsument jest zobowiązany zwrócić innym bankom. Krótko mówiąc konsolidacja chwilówek nie jest oferowana przez instytucje z sektora bankowego. Istotnym jest także fakt, że umowę konsolidację zadłużenia możemy podpisać w dowolnym banku, który oferuje tego typu rozwiązanie. Nie musi to być ta instytucja, w której aktualnie posiadamy otwarte konto bankowe.

Kredyt konsolidacyjny to propozycja wsparcia dla osób zadłużonych. Jednak negatywna historia kredytowa w postaci wpisu do BIK lub innego biura kredytowego jest jednoznaczna z odmową udzielania konsolidacji. Ponadto to rozwiązanie proponowane przez banki jest skierowane do klientów, którzy posiadają odpowiednią zdolność kredytową.

Głównymi zaletami konsolidacji są:

  • spłata jednej raty zamiast kilku
  • obniżenie kosztów obsługi kredytu
  • niższa rata w stosunku do sumy dotychczas płaconych
  • dłuższy okres spłaty zobowiązania
  • krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową

Jakie rodzaje produktów finansowych można konsolidować?

Banki oferują konsolidacje różnego rodzaju zobowiązań finansowych. Standardowa konsolidacja kredytów i pożyczek obejmuje: kredyty i pożyczki gotówkowe oraz ratalne, kredyty samochodowe, konsolidacyjne, wszelkie limity na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz obciążenia karty kredytowej. Natomiast konsolidacja hipoteczna to możliwość połączenia zobowiązań finansowych wraz z zaciągniętym kredytem hipotecznym w jeden kredyt. Przy czym wówczas zabezpieczeniem nowego kredytu jest dana nieruchomość, na którą nałożona jest hipoteka, a głównym celem konsolidacji jest jej spłata.

Dodatkowa gotówka

Osoby, które decydują się na takie zespolenie kilku kredytów i pożyczek, mają szansę ubiegać się o dodatkową gotówkę na dowolny cel. Choć należy podejść do tego ostrożnie, gdyż stanowi to kolejne obciążenie finansowe. Wysokość proponowanych „ponadprogramowych” pieniędzy jest uzależniona od samej kwoty kredytu konsolidacyjnego i zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Taka dodatkowa gotówka jest niejako pożyczką proponowaną wespół z konsolidacją zadłużenia. Zanim zatem zapragniemy ją uzyskać, przyjrzyjmy się kosztom jakie poniesiemy podczas spłacania naszych skonsolidowanych zobowiązań.