telefon komórkowy leży na kalendarzu

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości to poważna decyzja, którą musimy podejmować w sposób przemyślany. Wszak chodzi tu o duże pieniądze oraz zobowiązanie się do spłaty przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jeśli założymy, że 30 – latek decyduje się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na 35 lat, oznacza to że zgodnie z harmonogramem będzie go spłacać do emerytury. Taka perspektywa nie jest budująca, ale jedyna, gdy wymagamy finansowania do zakupu własnych czterech kątów. Od kilku lat można było zaobserwować wzrost tzw. wkładu własnego, jaki musimy posiadać by uzyskać zobowiązanie finansowe. Zwykle mieści się w granicach od 10-20% i jest to zależne od banku, w którym planujemy zaciągnąć dług. Większy wkład własny z pewnością będzie procentował na naszą korzyść, gdyż podwyższa naszą zdolność kredytową. A jak dobrze wiemy ten kredyt bez sprawdzania zdolności kredytowej nie istnieje. Jest ona głównym parametrem decydującym o przyznaniu środków finansowych.

Niezbędny wkład własny do kredytów hipotecznych

Od roku 2014 Komisja Nadzoru Finansowego wcieliła w życie tzw. rekomendacje „S”, co doprowadziło do konieczności posiadania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Proceder ten miał na celu zmniejszyć ryzyko kredytowe ale również zawczasu ochronić klienta przed ewentualnymi konsekwencjami braku możliwości do uregulowania zobowiązania. Wysokość wkładu własnego ustala bank, dlatego może ona się różnić dla poszczególnych instytucji z tego sektora. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie wkładów własnych niezbędnych do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości w kilku bankach.

BankMinimalny wkład własny [%]Okres kredytowania [lata]
ING Bank Śląski2035
Bank Millennium1035
Eurobank2030
mBank1035
Alior Bank2030
PKO BP1035
PEKAO1030
Credit Agricole1035

Większość z zaprezentowanych banków komercyjnych świadczy kredyty hipoteczne z wkładem własnym ww wysokości 10%. Oczywiście jest to minimalna wartość, im wyższy wkład własny tym większa szansa na uzyskanie finansowania. Dla przykładu, jeśli założymy, że planujemy zakup nieruchomości w cenie 400 000 zł, nasz wkład własny musi wynosić minimum 40 000 zł. W ING Banku Śląskim, Alior Banku oraz Eurobanku kwota ta z kolei musi być dwukrotnie wyższa i równa minimum 80 000 zł. Staje się to problematyczne dla młodych ludzi, którzy nie zdążyli zgromadzić jeszcze oszczędności. Alternatywą są mieszkania dla młodych refinansujące wkład własny.

Dodaj komentarz