Kobieta\ wskazująca dłonią, że wszystko jest w porządku

Niejednokrotnie zastanawialiście się Państwo zapewne nad tym w jaki sposób wybrać najtańszy kredyt. Na jakie wskaźniki zwrócić uwagę i czy po dłuższym czasie w rzeczywistości kredyt nie okaże się bardziej kosztowny. Proponujemy zagłębić się w lekturę niniejszego artykułu, który ma za zadanie pomóc kredytobiorcą w wyborze najtańszej opcji zobowiązania finansowego, które połączy nasze zadłużenia w jeden kredyt konsolidacyjny.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Choć banki starają się zachęcić swoich klientów proponując kredyty z niskim oprocentowaniem, powinniśmy zwrócić uwagę, jakie ono jest w rzeczywistości. Ponieważ, jeśli w reklamie pojawia się hasło: kredyt z niskim oprocentowaniem, nie oznacza to, że realnie będzie nas mniej kosztował. Tani kredyt konsolidacyjny cechuje się przede niewielką wartością Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej. Parametr ten, który wyliczany jest na podstawie ogólnie przyjętego przez wszystkie instytucje bankowe wzoru, oddaje rzeczywisty koszt kredytu. Dlaczego? Ponieważ jako jedyny wskaźnik zawiera zarówno prowizję, odsetki jak i wszelkie dodatkowe koszty, które jest zobowiązany ponieść kredytobiorca. Ponadto uwzględnia również zmienność cen w ciągu roku.Dlatego tani kredyt konsolidacyjny to kredyt charakteryzujący się niskim parametrem RRSO.

Prowizja, marża? Co jest ważniejsze

Banki pobierają określoną kwotę pieniędzy za udzielenie klientom kredytu lub pożyczki. Określa się to mianem prowizji i nie dotyczy tylko samych instytucji z sektora bankowego, ale również popularnych chwilówek przez internet czy innych rodzajów zobowiązań finansowych. Często spotykamy się z promocją kredytu lub pożyczki, którego prowizja wynosi 0 zł. Jest to atrakcyjny warunek kredytowania ale… No właśnie zawsze należy dokładnie przeanalizować, czy faktycznie mamy do czynienia z tańszą opcją kredytu konsolidacyjnego. Banki bowiem, by niejako „odbić” sobie na prowizji, nakazują wykup ubezpieczenia lub nakładają większa marżę i w rzeczywistości koszty zobowiązania finansowego już nie są tak niskie jak się wydawały na początku.

KObieta trzyma tablet, na którym widnieją liczby procentowe
Prowizja 0 % nie zawsze oznacza tańszy kredyt konsolidacyjny

Marżą kredytu z kolei jest różnica między jego oprocentowaniem a stopą procentową obowiązującą na rynku finansowym i stanowi nic innego jak zysk dla banku (czyli to co bank zarobi na naszym kredycie). Logicznie zatem rozumując, im wyższa marża, tym więcej płacimy za kredyt konsolidacyjny. Można ją obniżyć, gdy dysponujemy wkładem własnym. Jeśli jest on wysoki marża zostaje obniżona. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że choć oprocentowanie kredytu wpływa na jej wysokość, to nie zawsze gdy jest ono niższa skutkuje to niższą marżą. Chcąc uzyskać tani kredyt konsolidacyjny, powinniśmy zatem szukać takiego, którego marża odpowiada oprocentowaniu.

Najważniejsze czynniki wpływające na koszt kredytu konsolidacyjnego

  • oprocentowanie rzeczywiste, RRSO
  • prowizja za jego udzielenie
  • marża

Dodaj komentarz