Kobieta siedzi na fotelu z kawą

Proces konsolidacji polega na połączeniu (fuzji) zobowiązań finansowych w jedno z zachowaniem ujednoliconej stopy procentowej. Został stworzony w celu obniżenia kosztów obsługi kredytu. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie kredytobiorcom spłaty różnych kredytów i pożyczek, które zaciągnęli w bankach. Niewątpliwą zaletą konsolidacji jest fakt, że można uruchomić ja w dowolnym banku, który oferuje taki produkt bez konieczności posiadania w nim konta.

Jakie rodzaje zobowiązań można konsolidować

Banki proponują konsolidacje kredytów gotówkowych i różnego rodzaju pożyczek w postaci typowego kredytu bądź pożyczki konsolidacyjnej bądź tzw., kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten pierwszy produkt obejmuje połączenie takich zobowiązań finansowych jak: kredyt ratalny, pożyczka lub kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny, kredyt samochodowy, limity na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym (ROR) czy debet na karcie kredytowej. Zwykle proponowany okres spłaty to od 7 do 10 lat, natomiast maksymalna kwota tego zobowiązania zamyka się w przedziale od 120 000 do 200 000 zł. istotną informacją jest to, że banki nie oferują takiej usługi jak konsolidacja chwilówek. Bowiem operacja fuzji kredytów i pożyczek nie dotyczy świadczonych przez instytucje pozabankowe pożyczek. Z kolei kredy konsolidacyjny hipoteczny oferuje nieco mniej banków, między innymi ING Bak Śląski, Bank Millennium czy mBank. Jego głównym celem jest spłata hipoteki, a nieruchomość, na którą został zaciągnięty wcześniej kredyt stanowi jej zabezpieczenie. Wysokość maksymalna kredytu konsolidacyjnego hipotecznego stanowi około 70-90% danej nieruchomości a czas spłaty podobnie jak w tradycyjnym kredycie mieszkaniowym, sięga nawet 35 lat.

Schemat prezentujący rodzaje kredytów, które można konsolidować
Połączenie różnych kredytów i pożyczek, a także limitu ROR i spłaty karty kredytowej to właśnie konsolidacja

Konsolidacja kredytów gotówkowych

Poniżej prezentujemy różne oferty kredytów konsolidacyjnych gotówkowych oraz ich maksymalną wysokość wraz z okresem spłaty.

BankKwota kredytu [zł]Okres spłaty [lata]
logo eurobank150 0009
logo mBank180 0008
logo banku BGŻ BNP Paribas200 00010
logo banku credit agricole150 00010
logo Nest Bank550 00012
logo Deutsche Bank200 0008
logo Getin Bank200 00010
logo Alior Bank200 00010
logo Banku Pocztowego150 00010
logo banku PKO SA120 00010
logo Plus Bank150 00010
logo t-mobile usługi bankowe200 00010

Powyższa tabela prezentuje ofertę kredytów konsolidacyjnych pochodzącą z 12 banków komercyjnych w Polsce. Najwyższą maksymalną kwotę kredytu proponuje Nest Bank, najniższą zaś PKO BP. Jeśli chodzi o okres kredytowania, to przeważa 10 letni czas spłaty zobowiązania finansowego. Najkrótszy obowiązuje w mBanku i Deutsche Baku i wynosi maksymalnie 8 lat. Jednak zaprezentowane produkty są bardzo podobne do siebie. Teraz kwestią najważniejszą jest, ile za nie tak naprawdę zapłacimy? Zapraszamy do lektury artykułu o najlepszym kredycie konsolidacyjnym.

Dodaj komentarz