Kobieta trzyma kwiat dmuchawiec i w niego dmucha

Kredyt konsolidacyjny jest niczym innym jak nowym zobowiązaniem finansowym, które podpisujemy z danym bankiem. Bank użycza nam środków na spłatę naszych zobowiązań a my musimy je tej wybranej instytucji zwrócić. O tym często zapominam decydując się na proces konsolidacji, myśląc o tym rozwiązaniu jako o czymś co uratuje nas przed długami. Kredyt konsolidacyjny jest ważnym wsparciem dla klientów, ale jedynie mądre gospodarowanie pieniędzmi oraz możliwość uregulowania swoich zobowiązań przyniesie prawdziwą ulgę. Zatem nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie, zastanówmy się nad swoją aktualną sytuacją finansową i wybierzmy dobry kredyt konsolidacyjny.

Dobry znaczy tani?

Pierwsze czym powinniśmy się kierować podczas typowania oferty kredytu dla siebie, to jego koszt. Niestety banki w sprytny sposób kamuflują rzeczywisty koszt kredyt, który musimy ponieść. Chętnie natomiast chwalą się niskim oprocentowaniem, marżą czy też prowizją 0 zł. Jednak najważniejszym czynnikiem, który powinien mieć dla konsumentów istotne znaczenie jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO). Parametr ten stanowi odzwierciedlenie całkowitego kosztu kredytu, gdyż wlicza się w niego prowizję, odsetki i inne dodatkowe opłaty. Ponadto RRSO uwzględnia ceny zmieniające się na rynku w związku z tym określa się go właśnie jako rzeczywisty koszt, a nie nominalny. Wyższa wartość RRSO to jednocześnie wyższy koszt kredytu. Dlatego powinniśmy szukać opcji, które cechują się najniższym RRSO.

Okres kredytowania oraz maksymalna kwota

Kolejnym ważnym aspektem kredytu konsolidacyjnego jest długość okresu spłaty. Najczęściej wynosi on 9 do 10 lat w przypadku tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego, zaś do 35 lat dla kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Przy dłuższym okresie kredytowania automatycznie zmniejsza się wartość RRSO. Jednak z drugiej strony wydłużenie terminu spłaty powoduje, że spłacamy mniej kapitału i w istocie kredyt staje się wyższy. Jednak sami postawy sobie pytanie, czy różnica między 8 a 10 latami jest aż tak duża? Raczej nie, a my zyskamy znacznie więcej czasu na uregulowanie naszych zobowiązań.

Jeśli zaplanujemy konsolidację swoich zobowiązań należy przede wszystkim wziąć parametr RRSO oraz długość okresu kredytowania. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza przy konsolidacji kredytów hipotecznych. Zamieszczony na stronie ranking kredytów konsolidacyjnych pomorze dokonać wyboru.

Dodaj komentarz